Categoriesព័ត៌មានផ្សេងៗ
យោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា គម្រោងសណ្ឋាគារលំដាប់ផ្កាយប្រាំរបស់ក្រុមហ៊ុន Maritime City ដែលមានតម្លៃ 164.4 លានដុល្លារត្រូវបានអនុម័តដោយគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជានៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជានៅចុងឆ្នាំ 2022 និងទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់។
គម្រោង​នេះ​មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​ក្នុង​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ មាន​មុខងារ​អគារ​ជាមជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម និង​មជ្ឈមណ្ឌល​កម្សាន្ត ហើយ​ផ្ទៃសំណង់​សរុប​ជាង ១០​ម៉ឺន​ម៉ែត្រការ៉េ និង​មាន​បន្ទប់​ទទួលភ្ញៀវ​ចំនួន ៥៨២បន្ទប់​។
គេរំពឹងថា នៅពេលបញ្ចប់គម្រោងនាពេលខាងមុខនេះ វានឹងក្លាយជាកន្លែងកម្សាន្តដ៏ធំបំផុតមួយក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ដែលមានរួមបញ្ចូលល្បែងកាស៊ីណូទ្រង់ទ្រាយធំ សណ្ឋាគារ ការសម្តែង ការតាំងពិពណ៌ និងមជ្ឈមណ្ឌលផ្សារទំនើបតែមួយ និងអាចបង្កើតការងារបានចំនួន 1,455 កន្លែង។

The Maritime City will become one of the largest entertainment complexes in Sihanoukville
According to the Development Council of Cambodia official website: The Maritime City’s US$164.4 million five-star hotel project was approved by the Cambodian Investment Committee of the Development Council of Cambodia at the end of 2022 and obtained a qualified investment project registration certificate.
This project is located in Sihanoukville Province. It has the building functions of business center and entertainment center respectively, with a total construction area of more than 100,000 square meters and 582 guest rooms.
It is expected that upon completion in the near future, it will become one of the largest entertainment complexes in Sihanoukville, integrating large-scale casino, hotels, performances, exhibitions and shopping malls, and create 1,455 jobs.