Categoriesព័ត៌មានផ្សេងៗ
អ្នកខាងក្នុងឧស្សាហកម្មយល់ស្របថាឆ្នាំ2023គឺជាឆ្នាំដ៏លំបាកបំផុតមួយសម្រាប់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យក្នុងស្រុកក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនាពេលថ្មីៗនេះរបស់ប្រទេសជាតិជាមួយនឹងការថយចុះនៃការសាងសង់អចលនទ្រព្យថ្មីនៅគ្រប់វិស័យ រួមជាមួយនឹងការធ្លាក់ចុះនៃប្រតិបត្តិការទូទៅ។
2023 នៅក្នុងការពិនិត្យឡើងវិញ
លោក Lawrence Lennon នាយកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia បានប្រាប់កាសែត Khmer Times ថារវាងឆ្នាំ 2019 ដល់ថ្ងៃនេះ ការផ្គត់ផ្គង់សរុបនៃគម្រោងថ្មីនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានកើនឡើងទ្វេដងឬបីដង។”ហើយការកើនឡើងដ៏ធំនៃភាគហ៊ុននេះក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីនេះរួមជាមួយនឹងការធ្លាក់ចុះយ៉ាងឆាប់រហ័សដែលបណ្តាលមកពីជំងឺរាតត្បាត ពន្យល់ពីការផ្គត់ផ្គង់លើសបច្ចុប្បន្នដែលត្រូវបានគេមើលឃើញនៅទូទាំងផ្នែកការិយាល័យ ខុនដូ និងបុរីពេញមួយឆ្នាំ 2023″។
លោកបាននិយាយថា ការផ្គត់ផ្គង់លើសនេះក៏បាននាំទៅរកនិន្នាការតម្លៃធ្លាក់ចុះផងដែរ នៅទូទាំងផ្នែកជាច្រើនដូចជា 30 ភាគរយនៅក្នុងករណីខ្លះ។
លោក រិទ្ធី តេង ស្ថាបនិក និងជាប្រធានក្រុមហ៊ុន R Investment Group Cambodia បានប្រាប់កាសែតខ្មែរថាមស៍ថា លោកយល់ស្របជាមួយលោក Lennon ដែលថាការផ្គត់ផ្គង់យូនីតថ្មីៗក្នុងទីផ្សារភ្នំពេញនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ បានធ្វើឱ្យមានសម្ពាធធ្លាក់ចុះលើតម្លៃអចលនទ្រព្យនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។
ទាក់ទងនឹងហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អ្នកទិញ លោក Teng បាននិយាយថា ជាទូទៅអត្រាការប្រាក់ខ្ពស់នៅឆ្នាំនេះក៏បានធ្វើឱ្យវាកាន់តែថ្លៃសម្រាប់អ្នកទិញផ្ទះក្នុងការខ្ចីប្រាក់ ដែលកាត់បន្ថយតម្រូវការបន្ថែមទៀត។
ដោយនិយាយពីមូលហេតុមូលដ្ឋាននៃការធ្លាក់ចុះនៃវិស័យអចលនទ្រព្យនៅឆ្នាំនេះលោក Lennon បាននិយាយថា “ប្រសិនបើយើងចង់ពិចារណាពីសុខភាពនៃវិស័យអចលនទ្រព្យ យើងត្រូវយល់ពីការផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ចជាធំផងដែរ”។
លោកLennonមានប្រសាសន៍ថា“ប្រទេសកម្ពុជាមានសកលភាវូបនីយកម្មច្រើនជាងការយល់ឃើញជាទូទៅហើយការធ្លាក់ចុះនៃអចលនវត្ថុត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងការធ្លាក់ចុះនៃសកលលោកកាន់តែធំ”។
“ជាដំបូង កម្ពុជាបានទទួលបទពិសោធន៍ប្រហែល 51 ភាគរយនៃការវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេស (FDI) ទាំងអស់ពីប្រទេសចិនក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ។ នៅឆ្នាំនេះ សេដ្ឋកិច្ចចិនកំពុងប្រឈមមុខនឹងការថប់បារម្ភ និងបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដែលកំណត់ចំណែកនេះ ដែលជះឥទ្ធិពលដោយធម្មជាតិទៅលើដើមទុនរបស់ពួកគេសម្រាប់គោលដៅវិនិយោគក្រៅប្រទេសដូចជាកម្ពុជា»។
លោកបានពន្យល់ថា​៖ «ផ្ទុយទៅវិញការនាំចេញក៏បានធ្លាក់ចុះដែរក្នុងឆ្នាំនេះ ជាពិសេសក្នុងវិស័យកាត់ដេរដែលជាសសរស្តម្ភនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងរយៈពេលជាងមួយទសវត្សរ៍​»​។
“អឺរ៉ុប អង់គ្លេស និងអាមេរិកទិញ ៦៥ ភាគរយនៃការនាំចេញរបស់កម្ពុជា ហើយ ៤០ ភាគរយជាសម្លៀកបំពាក់ និងស្បែកជើង។ លោកបានបន្ថែមថា នៅឆ្នាំនេះ វិស័យកាត់ដេរបានកាត់បន្ថយសមត្ថភាពយ៉ាងហោចណាស់ 20 ភាគរយ ដោយសារតម្រូវការកាត់បន្ថយពីអ្នកនាំចូលសំខាន់ៗ»។
2024 ទីផ្សារអ្នកទិញ?
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ សម្រាប់អ្នកទិញឥឡូវនេះ និងដល់ឆ្នាំ 2024 វាគឺជាទីផ្សារ “អ្នកទិញ”។ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ដែលប្រឈមនឹងការផ្គត់ផ្គង់លើសតម្រូវការ និងកង្វះអំណាចទិញ នឹងត្រូវសម្របខ្លួន និងស្វែងរកជម្រើសផ្សេងៗ ដើម្បីរក្សាសំណើតម្លៃ ដែលមិនអាចប្រសើរជាងសម្រាប់ក្នុងស្រុក។
លោក Lennon បាននិយាយថា “យើងកំពុងឈានចូលដល់ដំណាក់កាលមួយដែលគុណភាពនៃការគ្រប់គ្រងអចលនទ្រព្យ និងលក្ខណៈពិសេសដែលប្រសើរឡើងនៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍” នឹងធ្វើឱ្យមានភាពខុសគ្នាទាំងអស់។
គម្រោងបុរីក៏កំពុងជំរុញឆ្ពោះទៅរកគែមទីក្រុង ដែលអនុញ្ញាតឱ្យតម្លៃកាន់តែប្រសើរ និងកន្លែងកាន់តែច្រើនសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍតំបន់បៃតង និងតំបន់ដែលអាចរស់នៅបាន។ Lennon បាននិយាយថា “ទីផ្សារបែបនេះគួរតែបង្កើតឱ្យមានការបង្កើតថ្មី និងការប្រកួតប្រជែង ដោយសារអ្នកអភិវឌ្ឍន៍ប្រកួតប្រជែងសម្រាប់ទីផ្សារដែលមានកម្រិតជាងមុន” ។
Leave a Reply
ទាក់ទងមកពួកយើង
លេខទូរស័ព្ទ
#CASA MERIDIAN COPNDOMINIUM AND APARTMENT ជាន់ទី២២ បន្ទប់លេខ ២២០៦-A ផ្លូវ ELITE កែង HARVARD  សង្កាត់ទន្លេបាសាក់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ

2023 a Challenging Year for Real Estate
Industry insiders agree that 2023 has been one of the most challenging years for the local property market in the nation’s recent history, with a slowdown in the construction of new properties across all sectors along with a downturn in overall transactions.
2023 in review
Between 2019 and today, the overall supply of new projects in Cambodia doubled or even tripled, said Lawrence Lennon, managing director at CBRE Cambodia, to the Khmer Times.
“And this huge increase in stock in such a short time frame, compounded with a swift slowdown caused by the pandemic, explains the current oversupply being seen across office, condo and borey segments throughout 2023.”
The oversupply has also led to a downward price trend, across segments, he said, as much as 30 percent in some cases.
Rithy Teng, Founder and Chairman of the R Investment Group Cambodia, told Khmer Times, that he agrees with Lennon that the current oversupply of new units in the Phnom Penh market has put downward pressure on landed property prices in Phnom Penh.
In terms of finance for buyers, Teng said that higher interest rates this year generally have also made it more expensive for homebuyers to borrow money which has further reduced demand.
Speaking on the underlying causes of this year’s real estate slowdown, Lennon said, “If we want to consider the health of the real estate sector, we need to also understand the changes to the economy at large.”
“Cambodia is much more globalised than generally understood, and the real estate downturn is connected to a larger global downturn,” said Lennon.
“Firstly, Cambodia has experienced around 51 percent of all Foreign Direct Investment (FDI) from China in recent years. This year the Chinese economy is facing some of its headwinds and challenges limiting this share, which naturally have had a knock-on effect on their surplus of capital for overseas investment destinations such as Cambodia.”
“On the flipside, exports have also dropped this year, especially in the garments sector, a pillar of growth in Cambodia for over a decade,” he explained.
“Europe, UK and the US buy 65 percent of Cambodia’s exports, and 40 percent of that is garments and footwear. This year the garment sector has reduced capacity by at least 20 percent, on the back of reduced demand from key importers,” he added.
2024, a buyer’s market?
Meanwhile, for buyers now and into 2024, it is a ‘buyers’ market.’ Developers facing oversupply and a lack of purchasing power will have to adapt and explore alternatives to maintain value propositions, said Lennon, which couldn’t be better for local consumers.
“We are entering a period where the quality of property management and improved features within developments’ will make all the difference,” said Lennon.
Borey projects are also pushing toward the edges of city, allowing better pricing and more space for developing green and livable areas. “Such a market should breed innovation and competition, as developers compete for a more limited market,” said Lennon.